Tradice sypaného slováckého ornamentu

Čtvrtek, 19. Říjen 2023 - 0:00

Letos si žákyně 8. a 9. ročníku vyzkoušely při hodinách výtvarné výchovy sypaný ornament. Využili jsme k tomu termínu císařských hodů v naší vesnici. Žákyně si tak při jedné akci vyzkoušely více žánrů jako například happening, akční umění, ale hlavně tradici našeho regionu spadající hluboko do historie. Dřív se pískové ornamenty vysypávaly od bílé soboty do svátku sv. Václava každou sobotu večer, aby byly cesty vyzdobené před nedělní mší, dnes provázejí zejména hody, svatby, vinařské a folklorní slavnosti. Podobně jako modrotisk, tanec slovácký verbuňk či jízda králů je i vysypávání ornamentů zapsané na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje (Portál Jihomoravského kraje - Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje - Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje (kr-jihomoravsky.cz). Dochovala se i vzpomínka na návštěvu prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, kterého v roce 1924 v Kyjově přivítaly pískové ornamenty vysypané od nádraží až k náměstí. Tradiční motivy prý Masaryka uchvátily natolik, že po nich vůbec nechtěl přejít.

Tradičním „malováním“ slováckých ornamentů s jablíčky, hrozny, tulipány, chrpami a dalšími motivy z lidových krojů si vyzdobily děti chodník na Dolině. Doufám, že některé dívky tahle tradice zaujala natolik, že v ní budou pokračovat a předávat ji dále.

MgA. Sára Urbanová