Graffiti

Datum: 
Pondělí, 15. Duben 2024 - 0:00 - 23:55

Graffiti

Chlapci si v hodinách výtvarné výchovy vyzkoušeli sprejování graffiti, které je tak oblíbené u dospívající mládeže.

Subkultura graffiti je pro mládež jednou z možností, jak si vytvořit svou identitu při dospívání. Proto je důležitá ilegalita celé činnosti, přítomnost nebezpečí a strachu, překonání překážek (oplocení, ostraha, kamery), nutnost prokázat odolnost, statečnost a schopnost. Příslušnost mužů ke graffiti subkultuře zvyšuje prestiž u dívek. Samotné dívky tvořící graffiti jsou spíše výjimkou a jejich přítomnost spíše odporuje pojetí graffiti jako mužské iniciace.

Ze sociologického pohledu nehraje hlavní roli revolta, ale spíše podvědomý protest a potřeba se socializovat v prostředí anonymního města.

Subkultura vzniká v podvědomé opozici vůči establishmentu (rodiče, škola, stát), do jejichž mechanismů jako mladí nemají přístup ani kontrolu, jsou pouze jejich předmětem. V subkultuře mohou tvořit vlastní pravidla, mají přiměřený vliv na dění. Mužský archetyp lovce vede boj s tvrdou džunglí symbolizovanou systémem města (metra) ve veřejném prostoru, kde sice nezískává skutečnou moc, ale získává prostor k výstavě svých dosažených vítězství. Kultura protestu se tedy projevuje až v moderní společnosti; jako prostředek sociální integrace a adaptace.

V hodinách výtvarné výchovy jsme si vysvětlili rozdíl mezi streetart a graffiti – graffiti je jen písmo, vše ostatní je streeart. Řekli jsme si zásadní pravidla a kde najít legální plochy. U legálních ploch je samozřejmě potřeba dodržovat nějakou etiku:

  • nepřemalovávat a neničit nové věci
  • nepřemalovávat nové a kvalitní věci na úrovni – platí hlavně pro méně zdatné
  • nemalovat hanlivé, urážlivé symboly nebo slova
  • nenechávat po sobě nepořádek
  • být slušný na okolojdoucí občany, popřípadě na policejní hlídky, které přijedou občas zkontrolovat totožnost. Oni jsou o plochách informováni, ale jejich povinnost je přijet, pokud dostanou oznámení od občanů, nebo v rámci preventivních kontrol.

Nejucelenější seznam legálních graffiti zdí najdete např. na webech: blog.molotow.cz a takin.one.

Žákům byla předložena alternativa legální plochy ve formě strečové folie, kterou si můžou natáhnout třeba doma na zahradě. Chlapce jistě překvapilo, že práce se spreji není zrovna jednoduchá.

MgA. Urbanová