Exkurze Terezín

Datum: 
Pondělí, 3. Září 2012 - 0:00 - Středa, 5. Září 2012 - 23:55

Exkurze Terezín 3. – 5. 9. 2012

V prvních zářijových dnech měli naši žáci 9., 8. a částečně 7. třídy možnost zúčastnit se odborné exkurze s tématem Židovství, holokaustu a tolerantního chování ve společnosti.

 

Celá velice finančně náročná akce se mohla uskutečnit jen díky štědrému sponzorskému daru obce Žarošice, která nejen uhradila celou částku za dopravu, ale i za vstupné v Praze a do terezínského podzemí, dále přispěla žákům na stravování.

 

První zastávkou byla Praha, konkrétně židovské město, kde si žáci poslechli výklad o židovské kultuře, zvycích a svátcích a měli možnost si prohlédnout i tzv. osahat některé židovské náboženské předměty. Poté následovala komentovaná prohlídka Pinkasovy a Staronové synagogy a židovského hřbitova.

Po přesunu do samotného Terezína už byl program v režii Vzdělávacího střediska Terezín. Po úvodní přednášce o situaci v Evropě ve 20. a 30. letech a ukázce z původního nacistického propagandistického filmu zhlédli žáci film K. Kachyni Poslední motýl, odehrávající se právě v ghettu Terezín.

 

Také program druhého dne byl velmi nabitý. Dopoledne jsme věnovali důkladné prohlídce bývalého ghetta Terezín a blízkého okolí, odpoledne pak patřilo asi nejsilnějšímu zážitku – besedě s pamětnicí, paní Doris Grozdanovičovou, která pocházela z Brna a strávila v Terezíně za války téměř čtyři roky, jejíž bratr přežil Osvětim a z jejichž rodiny válku přežili pouze oni dva. Následující prostor měl workshop Efekt přihlížejícího, kde si měli žáci uvědomit fakt, že pokud člověk nechce a nezabrání páchání zla, stává se sám viníkem, že právě ono pouhé přihlížení a lhostejnost pomohlo nacistickému Německu v uskutečňování své ideologie.

Podvečerní a večerní program byl už více oddechový a skládal se z návštěvy podzemních chodeb terezínského obranného systému, které si žáci prošli za svitu svíček, a výtvarné části, kdy měli žáci možnost přenést své zážitky na papír.

 

Odjezdový den patřil prohlídce Malé pevnosti – bývalé věznice pražského Gestapa, jejíž tehdejší životní podmínky se výrazně blížily koncentračnímu táboru, a workshopu Školákem v protektorátu, kde se žáci seznámili s výukou studentů v okupovaném Československu a jejich osudem, pokud se dostali do spárů Gestapa, například za vyjádření svého názoru.

 

Závěrem bychom ještě jednou chtěli poděkovat obci Žarošice za možnost uspořádat exkurzi, která doufejme přispěje k odpovědnějšímu a angažovanému chování žáků jako budoucích občanů České republiky.